2019-2020 ACADEMIC YEAR

Academic Divisions

Division I, Social Sciences
Shampa Biswas, Chair

Division II, Humanities and Arts
Rebecca Hanrahan, Chair

Division III, Basic Sciences and Mathematics and Statistics
Kurt Hoffman, Chair

Academic Departments and Programs 

Anthropology
Suzanne Morrissey, Chair

Art
Richard Martinez, Chair

Art History & Visual Culture Studies
Lisa Uddin, Chair, fall
Matthew Reynolds, spring

Asian & Middle Eastern Studies
Yuki Shigego, Director, fall
Akira "Ron" Takemoto, spring

Astronomy
Andrea K. Dobson, Chair

Biology
Arielle Cooley, Chair, fall
Tim Parker, Chair, spring

Biochemistry, Biophysics and Molecular Biology
Dan Vernon, Director

Center for Writing and Speaking (COWS)
Lydia M. McDermott, Director

Chemistry
Dalia Biswas, Chair

Classics
Kate Shea, Chair

Computer Science
John Stratton, Chair

Dance
Renee Archibald, Director

Economics
Hal Belay, Chair

English
Sharon Alker, Chair, fall
Scott Elliott, spring

Environmental Studies
Phil Brick, Co-Director
Amy Molitor, Co-Director

Film and Media Studies
Robert C. Sickels, Director

First Year Encounters
Helen Kim, Director

Foreign Languages and Literatures
Jack Iverson, Chair
Chinese

French

German
Japanese

Gender Studies
Nicole Simek, Director

Geology
Kevin Pogue, Chair

German Studies
Emily Jones, Coordinator

Global Studies
Leena Knight, Director

Harper Joy Theatre
Alzada J.Tipton, Director

Hispanic Studies
Nico Parmley, Chair

History
Lynn Sharp, Chair

Mathematics & Statistics
Russ Gordon, Chair

Music
Doug Scarborough, Chair

Philosophy
Michelle Jenkins, Chair, fall
TBD, Chair, spring

Physics
Fred Moore, Chair

Politics
Susanne Beechey, Chair

Psychology
Wally Herbranson, Chair

Race and Ethnic Studies
Zahi Zalloua, Director

Religion
Lauren Osborne, Chair

Rhetoric, Writing & Public Discourse
Lydia McDermott, Chair

Sociology
Michelle Janning, Chair

SSRA (Sport Studies, Recreation and Athletics)
Kim Chandler, Director

Theatre and Dance
Alzada J. Tipton, Chair