QUICK LINKS

Faculty Committees

Elected
Appointed

2017-2018 ACADEMIC YEAR 

FACULTY MEMBERSHIP AND ELECTED COMMITTEES

Chair of the Faculty
Melissa W. Clearfield, term ending 2018

Secretary of the Faculty
Douglas Hundley, term ending 2019

Committee of Division Chairs
Provost and Dean of the Faculty, Chair, Alzada J. Tipton
Division I Chair, Jason Pribilsky, term ending 2019
Division II Chair, Rebecca Hanrahan, term ending 2020
Division III Chair, James E. Russo, term ending 2018
Chair of the Faculty, Melissa W. Clearfield, term ending 2018
Associate Dean for Faculty Development, Lisa R. Perfetti, ex-officio
Associate Dean for Academic Affairs, Kendra J. Golden, ex-officio


ELECTED COMMITTEES (pdf) 

Academic Freedom and Due Process
Mark Beck, term ending 2019
Michelle Jenkins, term ending 2018
Elyse Semerdjian, term ending 2020

Academic Information Technology Advisory Group (AITAG)
Nina Lerman, term ending 2020
Justin Lincoln, term ending 2019
Gregory H. Ogin, term ending 2018
Dalia Corkrum, Director of Penrose Library, ex-officio
David Sprunger, Director of Instructional and Learning Technology, ex-officio

Admission and Financial Aid
Josh Jensen, Vice President for Enrollment and Communications, Chair
Kurt R. Hoffman, term ending 2018
Daniel Kent, 1-yr sabbatical replacement
Erin Pahlke, term ending 2020
Kisha Schlegel, term ending 2019 (full year sabbatical)
Adam Miller, Director of Admission
Marilyn Ponti, Director of Financial Aid Services

Aid to Faculty Scholarship and Instructional Development (ASID)
Lisa R. Perfetti, Associate Dean for Faculty Development, Chair
Jon Collins, 1-yr sabbatical replacement
Theresa DiPasquale, spring only
Frank M. Dunnivant, term ending 2018 (full year sabbatical)
Wally Herbranson, term ending 2019 (spring sabbatical)
Suzanne Morrissey, spring only
Lauren Osborne, term ending 2019 (full year sabbatical)
Lyman Persico, term ending 2020 (spring sabbatical)
Christopher Petit, term ending 2020 (spring sabbatical)
Marina Ptukhina, spring only
Lisa Uddin, 1-yr sabbatical replacement
Jacqueline Woodfork, term ending 2018

Board of Review
Pavel Blagov, term ending 2020
Marion G. Götz, term ending 2018 (full year sabbatical)
Donghui He, fall only
Tim Machonkin, 1-yr sabbatical replacement
Yuki Shigeto, term ending 2019 (fall sabbatical)
Stacey Giusti, Registrar, ex-officio

Council on Academic Standards
Melissa W. Clearfield, Chair of the Faculty, Chair
Daren Mooko, Vice President for Student Affairs and Dean of Students
Tom Armstrong, term ending 2019
Pavel Blagov, term ending 2020
Scott Elliott, term ending 2020
Marion G. Götz, term ending 2018 (full year sabbatical)
Donghui He, fall only
Helen Kim, term ending 2018
Paul Luongo, term ending 2018
Tim Machonkin, 1-yr sabbatical replacement
Yuki Shigeto, term ending 2019 (fall sabbatical)
Stacey Giusti, Registrar, ex-officio

Council on Student Affairs
Daren Mooko, Vice President for Student Affairs and Dean of Students, Chair
Tom Armstrong, term ending 2019
Scott Elliott, term ending 2020
Helen Kim, term ending 2018
Paul Luongo, term ending 2018
Student representatives:  
Brahm Coler '19
Jayden Dirk '20
Lily Parker '19
Anne Richardson '18
Molly Unsworth '18
  Alternates:
  Zoë Kelly '19
  Julia Mason '19
  Daniel Pailthorp '18

Curriculum
Tom Davis, term ending 2020
Brian R. Dott, term ending 2018
Jack Iverson, term ending 2019
Erin Pahlke, term ending 2019
Dalia Rokhsana, term ending 2020
Chris Wallace, term ending 2018
Paul Apostolidis, General Studies Chair (spring)
Gaurav Majumdar, General Studies Chair (fall)
Stacey Giusti, Registrar, ex-officio
Kendra J. Golden, Associate Dean for Academic Affairs, ex-officio
Student representatives:
Brian Wu '19
Anna Brown '18

Encounters Syllabus Committee
Bina Arch, fall only
Sarah Davies, term ending 2019 (fall sabbatical)
Courtney Fitzsimmons, term ending 2020
Albert Schueller, term ending 2018

Faculty Committee on Compensation
David Guichard, term ending 2020
Jack Jackson, term ending 2019
Maria Lux, 1-yr sabbatical replacement
Gilbert Mireles, term ending 2019
Kirsten Nicolaysen, term ending 2020
Lauren Osborne, term ending 2018 (full year sabbatical)
Elizabeth Vandiver, term ending 2018

Faculty Personnel
Marcus Juhasz, term ending 2018, Chair
Julie Charlip, term ending 2019
Andrea Dobson, term ending 2019
Julia Ireland, term ending 2020
Christopher Leise, term ending 2018
Gilbert Mireles, term ending 2020
Alzada J. Tipton, Provost and Dean of the Faculty, ex-officio

General Studies
Gaurav Majumdar, term ending 2019, Chair (fall)
Paul Apostolidis, term ending 2018 (fall sabbatical), Chair (spring)
Eunice Blavascunas, fall only
Janet Davis, term ending 2020
Helen Kim, Director of Encounters, ex-officio
Kurt Hoffman, Encounters Representative
Libby Miller, Critical & Alternative Voices Representative
Kendra J. Golden, Associate Dean for Academic Affairs, ex-officio
Student representatives:
Ralph Huang '19
AnnaMarie McCorvie '18

Library
Jakobina Arch, 1-yr sabbatical replacement
Adam Gordon, spring only
Mary Raschko, term ending 2018, fall only
Lynn Sharp, term ending 2019 (full year sabbatical)
John Stratton, term ending 2020
Dalia Corkrum, Director of Penrose Library, ex-officio
Michael Osterman, WCTS, ex-officio
Student representatives:
Christy Carley '18

Nominating Committee (see Faculty Code, chapter 1, section 6)
Melissa W. Clearfield, Chair of the Faculty
Tim Machonkin, 1-yr sabbatical replacement for Götz, term ending 2018
James E. Russo, Chair of Division III, term ending 2018

Non-Tenure-Track (NTT) Working Group (ad-hoc committee)
Jenna Terry, Co-Chair
Elizabeth Vandiver, Co-Chair
Monica Hunter
Scott Shields
Libby Miller
Deberah Simon
Melissa W. Clearfield, Chair of the Faculty, ex-officio
Kendra J. Golden, Associate Dean for Academic Affairs, ex-officio

Student Life
Jakobina Arch, term ending 2018
Britney Moss, term ending 2019 (fall sabbatical)
Albert Schueller, term ending 2020
Ron Takemoto, fall only
Juli Dunn, Associate Dean of Students
Kendra J. Golden, Associate Dean for Academic Affairs, ex-officio
Barbara Maxwell, Associate Dean of Students
Student Representatives:
Kylin Brown '20
Cody Hipskind '19
Daniel Pailthorp '18
Ryan Witherspoon '18
Meg Weisselberg '18

APPOINTED COMMITTEES (pdf)   
(some appointed committees are still being determined)

Assessment and Accreditation
Kendra J. Golden, Associate Dean for Academic Affairs, Chair
Neal Christopherson
Juli Dunn
Kristen Handley
Rebecca Hanrahan
Mike Osterman
Jason Pribilsky
Jim Russo
Dan Terrio
Alzada Tipton

Athletics
Dean Snider, Chair
Jennifer Blomme
Michelle Ferenz
Jeff Northam
Scott Shields
Douglas Juers, Faculty Athletic Representative, ex-officio
Kendra J. Golden, Associate Dean for Academic Affairs, ex-officio
Student Representatives:
TBD

College Collections Committee
Daniel Forbes
Sarah Gardner
Emily Hamada
Kynde Kiefel
Lisa Perfetti
Rachna Sinnott

College NAGPRA Coordinator
Lisa Perfetti

Institutional Animal Care and Use Committee (IACUC)
Christopher Wallace, Chair
Mitch Clearfield
Emily Hamada
Walter Herbranson (spring sabbatical)
Delbert Hutchison
Kendra J. Golden, Associate Dean for Academic Affairs, Institutional Officer
Fredrick Miller, Environmental Health and Safety Manager
Tana Park, Sponsored Program Coordinator
Community Members:
John C. Ladderud, DVM
Rev. John Knapp

Institutional Biosafety Committee
Constituted as needed. See Faculty Handbook, Chapter IX-C.

Institutional Review Board (IRB)
Matthew Prull, Chair
Heidi Dobson
Kristen Handley
Walt Wyman
Erin Pahlke, Technical Support, ex-officio
Community Member:
Kathryn Southwick-Hess, ARNP

Off-Campus Studies (OCS)
Delbert Hutchison, Chair
Jack Iverson
Aaron Bobrow-Strain, Global Studies Director, ex-officio
Stacey Giusti, Registrar, ex-officio
Kendra J. Golden, Associate Dean for Academic Affairs, ex-officio
Barbara Hoffman, Assistant Director Off-Campus Studies, ex-officio
Susan Holme, Director of Off-Campus Studies, ex-officio

Post Graduate Fellowships

Beinecke Scholarship
Theresa DiPasquale, Chair
Kurt Hoffman
Keith Raether

British Scholarships
Tom Davis
Moira Gresham
Keith Raether

Davis Projects for Peace
Susan Holme
Victoria Woolf
Keith Raether

Fulbright U.S. Student Program
Teaching:
Scott Elliott
Amy Molitor
Erin Pahlke
Keith Raether

Research:
Nate Boland
Nathaniel Paust
Keith Raether

Gaither Junior Fellows Program (formerly Carnegie)
Keith Raether

Goldwater Scholarship
Pat Spencer, Chair
Moira Gresham
Ginger Withers 
Keith Raether

Knight-Hennessy Scholars Program
Tim Machonkin
Walt Wyman
Keith Raether

Luce Scholars Program
Akira "Ron" Takemoto
Keith Raether

Truman
Gilbert Mireles
Donald Snow
Keith Raether

Udall
Delbert Hutchison
Kate Shea
Don Snow
Keith Raether

Watson
Albert Schueller, Chair
Sharon Alker
Wally Herbranson
Akira "Ron" Takemoto
Keith Raether

Scholars at Risk
Gaurav Majumdar, Chair
Tim Machonkin, term ending 2018
Zahi Zalloua, term ending 2019
Centime Zeleke, term ending 2020

Sheehan Gallery
Dennis Crockett
Nicole Pietrantoni
Robert Sickels
Charles Timm-Ballard
Daniel Forbes, Director of Sheehan Gallery, ex-officio
Kynde Kiefel, Exhibitions and Collections Manager, ex-officio

Whitman Advising Group
Susan Holme, Chair
Dana Burgess
Andrea Dobson
Julia "Juli" Dunn
Stacey Giusti
Kendra Golden
Barbara Hoffman
Lynn Sharp

SPECIAL PROGRAMS 

Canadian Studies
Jack Iverson, Coordinator

Cinema Arts Series
Robert Sickels, Coordinator 

Encounters
Helen Kim, Director

Faculty Forum
Dana Burgess, Coordinator

Faculty Mentoring Program
Barry Balof, Coordinator (Tenure-track) (spring sabbatical)
Johanna Stoberock, Coordinator (Non-tenure-track)

High School Enrichment
David Guichard, Coordinator 

IT Security Task Force
Mike Osterman, Chair
Heather Hayes (spring sabbatical)
Doug Hundley
Justin Lincoln

Testing
Kathy Gifford, Director (kathy@wallawallafoundry.com)

STEERING COMMITTEES 

Biochemistry, Biophysics and Molecular Biology (BBMB)
Doug Juers, Director
Britney Moss (fall sabbatical)
James E. Russo
Dan Vernon (spring sabbatical)

Center for Teaching and Learning (CTL)
Lisa Perfetti, Associate Dean for Faculty Development, Chair
Susanne Altermann, term ending 2020
Courtney Fitzsimmons, term ending 2019
Moira Gresham, term ending 2020
Denise Hazlett, term ending 2018
Janet Mallen, Academic Resource Center
Lee Keene, Head of Instructional and Research Services, Penrose Library
David Sprunger,  Director of Instructional & Learning Technology

Committee of Writing Faculty
Dana Burgess, Chair
Mitch Clearfield
Andrea Dobson
Helen Kim, Encounters Director
Lydia McDermott, Writing Center Director
Jenna Terry

Computer Science Steering Committee
Janet Davis, Chair
Sharon Alker
Barry Balof
Amy Blau
Andy Exley
Wally Herbranson
Sarah Hurlburt
Fred Moore
Albert Schueller
John Stratton
David Sprunger, ex-officio

David Deal Endowment Committee
Susan Holme, Director of Off Campus Studies
Brian Dott
Donghui He (spring sabbatical)
Aaron Bobrow-Strain, Global Studies Director, ex-officio

Environmental Studies
Delbert Hutchison, Co-Director
Amy Molitor, Co-Director
Bina Arch
Eunice Blavascunas
Aaron Bobrow-Strain  
Alissa Cordner, fall only
Jan Crouter
Emily Jones, fall only
Tim Parker
Lyman Persico, fall only
Kate Shea  
Donald Snow

Gender Studies
Suzanne Morrissey, Director
Matthew Bost
Kristin Kosmas
Nina Lerman
Vari Robinson
Zahi Zalloua

Global Studies
Aaron Bobrow-Strain, Director
Shampa Biswas
Heidi Dobson
Brian Dott
Gaurav Majumdar
Yuki Shigeto (fall sabbatical)
Lisa Uddin
Zahi Zalloua  

Health Professions
Kimberly Mueller, Chair
Walter Herbranson
Michelle Jenkins
Thomas Knight
Britney Moss
Jim Russo

Race and Ethnic Studies
Zahi Zalloua, Director
Arash Davari
Suzanne Morrissey  
Jason Pribilsky
Nicole Simek, spring only

3-2 Engineering and 3-2 Computer Science
Doug Juers, Chair

Whitman in China
Susan Holme, Off Campus Studies Director
Donghui He (spring sabbatical)
Chas McKhann
Johanna Stoberock