Licensed to Walla Walla YMCA Swim Team Hy-Tek's Meet Manager 1/27/2006 08:36 PM
                          Whitman vs UPS - 1/27/2006                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitman College Swim Team-PN  'A'                 1:56.22    1:56.34   11  
     1) Alexander, Nancy                2) Jinbo-Doran, Alexis            
     3) Petterson, Erin                 4) Durfey, Chelsea                
  2 University Of Puget Sound  'A'                         NT    1:56.85    4  
     1) Cotton, Leesa                   2) O'Dell, Kelley                 
     3) Demander, Beth 20               4) MacDonald, Helen 20            
       30.18    32.34    27.94    26.39                                    
  3 University Of Puget Sound  'B'                         NT    2:03.38    2  
     1) Atkinson, Katie                 2) Swieter, Erin 21               
     3) Hampton, Jennifer               4) Bower, Celeste                 
       31.37    35.30    30.38    26.33                                    
  4 Whitman College Swim Team-PN  'B'                      NT    2:04.01  
     1) Sorensen, Erica                 2) McCleery, Ellen                
     3) Krupp, Alexis                   4) Bach, Morgan                   
       32.25    40.69    24.53    26.54                                    
  5 Whitman College Swim Team-PN  'C'                      NT    2:13.67  
     1) Curles, Katharine               2) Teal, Tally                    
     3) Leavitt, Julia                  4) Taggart, Fiona                 
  6 University Of Puget Sound  'C'                         NT    2:13.79  
     1) Ierien, Codie                   2) Corey, Alycia                  
     3) Hirshberg, Tina                 4) Scott, Cristie 21              
                         58.50                                             
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound  'A'                         NT    1:44.06   11  
     1) Miller, Robby                   2) Hughes, Paul                   
     3) Senkyrik, Adam                  4) Philbrook, Matthew             
       27.26    27.53    25.97    23.30                                    
  2 Whitman College Swim Team-PN  'A'                 1:44.30    1:47.61    4  
     1) Nusse, Ysbrand                  2) Sollom-Brotherton, Noel        
     3) Hampton, Justin                 4) Gray, Chance                   
 -- University Of Puget Sound  'B'                         NT         DQ  
     1) Gentling, Garrett               2) Colville, Ian 21               
     3) Farr, Matt                      4) Cal, Adam                      
       26.22    30.33    25.78    23.26                                    
 
Event 3  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Katie                Ups                 19:29.07   18:34.11    9  
      30.25   33.28   34.58   34.45   34.61   34.26   34.29   33.94
      34.26   33.63   33.93   33.80   34.00   34.21   34.04   33.60
      33.70   33.96   33.97   33.51   33.54   33.88   34.00   33.81
      33.67   33.70   33.92   34.06   33.74   33.60   33.60   33.39
      32.93
  2 Abbott, Mara                 WTMN-PN             18:32.61   18:43.25    4  
  3 Kersch, Cymon                Ups                 19:30.00   19:06.07    3  
      31.50   34.13   34.72   34.34   34.47   34.30   34.66   34.52
      34.85   34.90   35.17   35.16   34.86   35.26   35.40   34.96
      35.37   35.26   35.56   35.13   35.16   35.17   35.29   35.13
      33.97   34.57   35.46   34.51   34.77   34.38   35.32   34.85
      32.97
  4 Ulvestad, Whitney            Ups                       NT   20:31.95    2  
      33.71   37.50   37.81   38.00   38.39   38.04   37.90   38.61
      37.44   37.24   37.43   37.35   37.83   37.35   37.40   37.07
      37.28   37.78   37.55   37.44   37.27   37.07   37.24   37.64
      37.35   37.19   37.22   37.16   37.59   37.15   36.88   36.94
      36.13
  5 Edelman, Rhea                WTMN-PN             21:35.90   20:38.31    1  
      34.65   36.63   37.93   38.39   38.15   38.61   37.93   37.93
      38.03   37.55   37.40   37.26   37.54   37.46   37.53   37.48
      37.62   37.86   37.82   37.61   37.37   37.76   37.72   37.75
      37.80   37.71   37.94   37.59   37.66   37.50   37.37   36.73
      36.03
  6 Little, Lila                 WTMN-PN             21:06.78   21:21.35  
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfe, Greg               20 Ups                 17:14.76   17:24.62    9  
      28.24   31.39   31.82   31.79   31.60   31.78   32.31   31.61
      31.84   31.99   31.78   32.18   32.33   31.86   31.77   31.98
      31.77   31.74   31.90   31.51   31.38   31.61   31.52   32.21
      31.97   31.81   32.10   31.94   31.46   31.75   31.86   31.77
      30.05
  2 Hennings, Max                WTMN-PN             20:18.54   19:57.89    4  
      30.40   34.55   35.24   36.02   36.47   36.48   36.64   36.48
      36.25   36.51   36.44   36.30   36.38   36.40   36.37   36.51
      36.01   36.54   36.50   36.77   37.01   36.67   36.43   36.91
      36.72   36.79   36.89   37.09   37.15   36.98   37.33   37.26
      35.40
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kestner, Jane                Ups                  1:59.77    2:00.53    9  
      27.81   30.22   31.31   31.19                                
  2 O'Dell, Kelley               Ups                  2:06.93    2:03.59    4  
      29.72   32.05   31.32   30.50                                
  3 Roberson, Elizabeth          WTMN-PN              2:07.54    2:04.53    3  
      29.05   31.46   31.98   32.04                                
  4 Alexander, Nancy             WTMN-PN              2:01.87    2:04.71    2  
  5 Bower, Celeste               Ups                       NT    2:08.99    1  
      29.42   32.61   33.85   33.11                                
  6 Curles, Katharine            WTMN-PN                   NT    2:14.95  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Senkyrik, Adam               Ups                  1:54.40    1:51.86    9  
      25.62   28.29   28.41   29.54                                
  2 Sollom-Brotherton, Noel      WTMN-PN              1:51.01    1:52.66    4  
  3 Farr, Matt                   Ups                  1:54.99    1:53.38    3  
      25.65   29.24   29.58   28.91                                
  4 Hampton, Justin              WTMN-PN                   NT    1:56.25    2  
      26.92   29.96   29.11   30.26                                
  5 Allen, Nicholas              Ups                       NT    2:04.23    1  
      26.83   31.94   33.46   32.00                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polansky, Amy                Ups                    25.13      25.40    9  
  2 Durfey, Chelsea              WTMN-PN                26.33      25.50    4  
  3 Fitzpatrick, Courtney        WTMN-PN                26.51      26.09    3  
  4 MacDonald, Helen          20 Ups                    25.64      26.45    2  
  5 Root, Johanna                Ups                    25.75      26.68    1  
  6 Bach, Morgan                 WTMN-PN                26.92      26.84  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schluederberg, Bret          Ups                       NT      22.36    9  
  2 Philbrook, Matthew           Ups                    23.65      23.51    4  
  3 Collier, Clint               WTMN-PN                24.48      23.62    3  
  4 Gray, Chance                 WTMN-PN                24.47      24.05    2  
  5 Agresti, Clint               Ups                       NT      24.11    1  
 
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cotton, Leesa                Ups                  5:00.09    4:54.02    9  
      32.04   37.61   35.57   36.71   42.45   43.25   33.50   32.89
  2 Krupp, Alexis                WTMN-PN              4:55.66    4:56.40    4  
  3 Mirick, Sarah                Ups                  4:45.48    4:56.61    3  
      31.42   36.56   38.41   37.57   43.08   43.79   33.81   31.97
  4 Williams, Courtney           Ups                  5:01.88    4:59.40    2  
      31.34   35.90   39.55   38.80   42.43   42.45   35.11   33.82
  5 Feeney, Nora                 WTMN-PN              5:06.41    5:08.76    1  
      33.31   38.55   41.29   41.31   42.70   42.62   34.56   34.42
  6 Boomer, Allison              WTMN-PN              5:35.50    5:34.86  
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolfe, Greg               20 Ups                  4:19.50    4:29.03    9  
      29.24   33.91   36.75   35.54   35.81   36.52   31.37   29.89
  2 Nusse, Ysbrand               WTMN-PN              4:29.36    4:29.62    4  
  3 Colville, Ian             21 Ups                  5:07.88    5:03.55    3  
      31.51   38.32   42.36   41.81   41.98   40.45   34.83   32.29
  4 Street, Robert               WTMN-PN                   NT    5:10.06    2  
      32.24   37.91   42.90   42.19   42.52   43.21   35.13   33.96
 -- Chogyal, Tashi               Ups                       NT         DQ  
      34.39   43.85   46.69   47.00   51.48   51.84   41.36   41.61
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petterson, Erin              WTMN-PN              1:01.53    1:01.52    9  
  2 Fitzpatrick, Courtney        WTMN-PN              1:02.30    1:01.89    4  
      29.56   32.33                                                
  3 Demander, Beth            20 Ups                  1:00.35    1:02.02    3  
      29.08   32.94                                                
  4 Kestner, Jane                Ups                  1:02.99    1:05.66    2  
      30.23   35.43                                                
  5 Mirick, Sarah                Ups                       NT    1:07.93    1  
      32.07   35.86                                                
  6 Edelman, Rhea                WTMN-PN                   NT    1:20.21  
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hampton, Justin              WTMN-PN                57.44      56.48    9  
  2 Farr, Matt                   Ups                    55.55      56.60    4  
      26.93   29.67                                                
  3 Miller, Robby                Ups                       NT      58.08    3  
      26.90   31.18                                                
  4 Hennings, Max                WTMN-PN              1:07.07    1:06.72    2  
      31.40   35.32                                                
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Dell, Kelley               Ups                    58.32      56.85    9  
      27.47   29.38                                                
  2 Wilson, Katie                Ups                    56.03      57.24    4  
      27.53   29.71                                                
  3 Roberson, Elizabeth          WTMN-PN                58.91      57.82    3  
  4 Jinbo-Doran, Alexis          WTMN-PN                   NT      58.47    2  
      28.20   30.27                                                
  5 MacDonald, Helen          20 Ups                    58.44      58.73    1  
      28.07   30.66                                                
  6 Curles, Katharine            WTMN-PN              1:02.62    1:00.99  
 -- Atkinson, Katie              Ups                  1:09.83   X1:06.87  
      32.27   34.60                                                
 -- Ierien, Codie                Ups                  1:02.62   X1:07.37  
 -- Hampton, Jennifer            Ups                  1:02.58   X1:11.65  
 -- Petrofsky, Erica             Ups                       NT   X1:15.84  
      36.26   39.58                                                
 -- Swieter, Erin             21 Ups                  1:11.29   X1:15.93  
      36.30   39.63                                                
 -- Sample, Corey                Ups                  1:02.90   X1:16.73  
 -- Corey, Alycia                Ups                  1:02.23   X1:17.26  
      35.81   41.45                                                
 -- Beck, Sarah                  Ups                  1:18.47   X1:19.26  
      37.76   41.50                                                
 -- Hirshberg, Tina              Ups                  1:14.14   X1:19.98  
 -- Scott, Cristie            21 Ups                  1:05.78   X1:21.15  
      39.49   41.66                                                
 -- Sievers, Stephanie           Ups                  1:04.83   X1:40.26  
      46.05   54.21                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schluederberg, Bret          Ups                    49.44      50.10    9  
      24.05   26.05                                                
  2 Cal, Adam                    Ups                    53.33      52.10    4  
      24.24   27.86                                                
  3 Gray, Chance                 WTMN-PN                54.37      54.35    3  
  4 Wythe, Daryl                 Ups                    54.57      56.47    2  
      26.43   30.04                                                
  5 Street, Robert               WTMN-PN                   NT      58.97    1  
      28.20   30.77                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Nancy             WTMN-PN              1:01.58    1:02.02    9  
  2 Cotton, Leesa                Ups                  1:00.78    1:03.20    4  
      31.01   32.19                                                
  3 Polansky, Amy                Ups                  1:01.31    1:04.07    3  
      31.04   33.03                                                
  4 Krupp, Alexis                WTMN-PN                   NT    1:07.97    2  
  5 Sorensen, Erica              WTMN-PN              1:08.00    1:08.27    1  
      33.06   35.21                                                
  6 Root, Johanna                Ups                  1:04.63    1:08.45  
      33.21   35.24                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gentling, Garrett            Ups                    55.00      56.17    9  
      27.14   29.03                                                
  2 Sollom-Brotherton, Noel      WTMN-PN                57.21      57.24    4  
  3 Senkyrik, Adam               Ups                    57.80      58.71    3  
      29.00   29.71                                                
  4 Collier, Clint               WTMN-PN              1:00.81    1:01.48    2  
      29.79   31.69                                                
  5 Allen, Nicholas              Ups                       NT    1:03.11    1  
      31.26   31.85                                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kestner, Jane                Ups                  5:13.99    5:27.34    9  
      30.03   32.42   32.81   33.44   33.25   32.78   33.35   33.40
      32.88   32.98                                                
  2 Abbott, Mara                 WTMN-PN              5:37.33    5:40.16    4  
  3 Feeney, Nora                 WTMN-PN                   NT    5:52.48    3  
      32.03   34.85   35.50   35.77   35.92   35.71   35.76   36.08
      35.70   35.16                                                
  4 Strait, Emily                Ups                  5:49.98    6:08.61    2  
      32.93   36.14   36.51   37.03   37.98   38.19   37.10   38.07
      37.85   36.81                                                
  5 Little, Lila                 WTMN-PN              6:08.66    6:19.21    1  
 -- Mirick, Sarah                Ups                  5:14.86         DQ  
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nusse, Ysbrand               WTMN-PN              5:12.73    5:11.83    9  
  2 Hughes, Paul                 Ups                  5:17.88    5:44.60    4  
      29.49   33.72   34.92   35.38   35.63   35.82   35.90   35.18
      34.96   33.60                                                
  3 Philbrook, Matthew           Ups                       NT    5:47.66    3  
      29.24   34.34   35.34   35.87   35.72   36.31   36.17   36.02
      35.02   33.63                                                
  4 Hennings, Max                WTMN-PN              5:56.21    5:57.25    2  
      31.20   34.89   36.30   36.75   36.45   36.30   36.51   36.85
      36.54   35.46                                                
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Courtney           Ups                  1:09.06    1:09.87    9  
      32.88   36.99                                                
  2 Jinbo-Doran, Alexis          WTMN-PN              1:10.71    1:10.07    4  
  3 Demander, Beth            20 Ups                  1:10.04    1:13.84    3  
      35.37   38.47                                                
  4 McCleery, Ellen              WTMN-PN              1:16.47    1:14.65    2  
      35.25   39.40                                                
  5 Polansky, Amy                Ups                  1:08.44    1:16.57    1  
      35.91   40.66                                                
  6 Leavitt, Julia               WTMN-PN              1:23.99    1:24.38  
 -- Teal, Tally                  WTMN-PN              1:20.39   X1:19.10  
 -- Durfey, Chelsea              WTMN-PN              1:17.36   X1:19.48  
      37.23   42.25                                                
 -- Edelman, Rhea                WTMN-PN              1:20.86   X1:24.06  
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Collier, Clint               WTMN-PN              1:04.64    1:04.25    9  
  2 Miller, Robby                Ups                  1:04.00    1:04.98    4  
      30.79   34.19                                                
  3 Wolfe, Greg               20 Ups                       NT    1:05.87    3  
      31.05   34.82                                                
  4 Agresti, Clint               Ups                       NT    1:09.72    2  
      33.11   36.61                                                
  5 Street, Robert               WTMN-PN              1:15.84    1:14.64    1  
      34.84   39.80                                                
 
Event 21  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitman College Swim Team-PN  'A'                 1:43.69    1:44.92   11  
     1) Petterson, Erin                 2) Roberson, Elizabeth            
     3) Fitzpatrick, Courtney           4) Durfey, Chelsea                
  2 University Of Puget Sound  'A'                         NT    1:46.39    4  
     1) Bower, Celeste                  2) Root, Johanna                  
     3) Kersch, Cymon                   4) Wilson, Katie                  
       26.63    26.52    27.28    25.96                                    
  3 Whitman College Swim Team-PN  'B'                      NT    1:51.25    2  
     1) McCleery, Ellen                 2) Sorensen, Erica                
     3) Feeney, Nora                    4) Bach, Morgan                   
       39.02    23.07    22.41    26.75                                    
  4 University Of Puget Sound  'B'                         NT    1:54.17  
     1) Sample, Corey                   2) Ierien, Codie                  
     3) Hampton, Jennifer               4) Atkinson, Katie                
       28.95    29.06    28.57    27.59                                    
  5 University Of Puget Sound  'C'                         NT    1:56.92  
     1) Corey, Alycia                   2) Hirshberg, Tina                
     3) Swieter, Erin 21                4) Petrofsky, Erica               
                                  31.21                                    
  6 Whitman College Swim Team-PN  'C'                      NT    2:00.89  
     1) Taggart, Fiona                  2) Leavitt, Julia                 
     3) Teal, Tally                     4) Abbott, Mara                   
 
Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University Of Puget Sound  'A'                         NT    1:29.80   11  
     1) Schluederberg, Bret             2) Allen, Nicholas                
     3) Gentling, Garrett               4) Hughes, Paul                   
       22.63    22.02    22.91    22.24                                    
  2 University Of Puget Sound  'B'                         NT    1:42.02    4  
     1) Cal, Adam                       2) Colville, Ian 21               
     3) Wythe, Daryl                    4) Chogyal, Tashi                 
       23.73    25.33    25.41    27.55                                    
 -- Whitman College Swim Team-PN  'A'                 1:36.71   X1:34.55  
     1) Nusse, Ysbrand                  2) Hampton, Justin                
     3) Sollom-Brotherton, Noel         4) Collier, Clint